Przykłady asertywności

Przykład 1.

Anna i Stefan wybrali się do restauracji. Stefan zamówił pierś kurczaka. Gdy przyniesiono mu danie, stwierdził, że zamówione mięso jest przypalone. W odpowiedzi na to, Stefan daje znak kelnerce, aby podeszła do stołu. Wskazuje jej na przypalony kawałek mięsa, po czym prosi uprzejmie lecz stanowczo, aby zamówione danie zwrócono do kuchni i podano nowe, nieprzypalone. Kelnerka przeprasza Stefana i przynosi nowe, właściwie przyrządzone mięso. Anna i Stefan spędzają przyjemnie wieczór. Stefan jest zadowolony z siebie. Kelnerka jest zadowolona z powodu usatysfakcjonowania klienta oraz otrzymania znaczącego napiwku.

Przykład 2.

Maria jest kontrolerem lotów. Jest osobą bardzo cenioną przez klientów oraz bliskich. Mieszkanie dzieli z dwoma przyjaciółkami. Z niecierpliwością czeka na piątkowy wieczór, kiedy będzie mogła odpocząć. Gdy nadchodzi ten czas, koleżanka, która wychodzi na spotkanie biznesowe, prosi ją o drogi naszyjnik. Ozdoba ta jest prezentem od bliskiego dla Marii brata i ma dla niej bardzo duże znaczenie. Maria wyjaśnia przyjaciółce, jak wielkie znaczenie ma dla niej naszyjnik. Uprzejmie, lecz zdecydowanie wyjaśnia, że życzenie jest wygórowane, gdyż ta biżuteria ma bardzo osobisty charakter. Przyjaciółka jest rozczarowana, ale rozumie racje Marii. Jak się okazuje przyjaciółka robi doskonałe wrażenie na spotkaniu biznesowym, ponieważ jest sobą. Ani Maria ani jej przyjaciółka nie muszą zażywać esperal warszawa . Są zdrowe psychicznie i nie nadużywają alkoholu.

Przykład 3.

Marcin i Agata to małżeństwo z dziewięcioletnim stażem. W ostatnim czasie przeżywają kłopoty małżeńskie. Dodatkowo, Marcin w ostatnich dniach wyraził się szczerze na temat jej zbyt obfitych kształtów. Podkreśla on, że Agata nie jest tą samą kobietą, którą poślubił przed laty. Ponadto daje jej do zrozumienia, że nadwaga nie jest dobra dla jej zdrowia. Jak by tego było mało, Marcin widząc szczupłe kobiety zachwyca się ich atrakcyjnymi kształtami i dodatkowo robi jeszcze aluzje do figury żony w towarzystwie kolegów. Agacie jest bardzo przykro z tego powodu. Próbowała nawet schudnąć w ostatnim czasie, ale z niewielkim skutkiem. Na ostatnią falę krytyki ze strony męża reaguje rozmową z nim na osobności. Mówi podczas tej rozmowy mężowi, iż zgadza się z tym, że koniecznie powinna nieco schudnąć. Ponadto Agata mówi mężowi, że nie podoba jej się sposób, w jaki on zwraca jej uwagę. Podkreśla również, że stara się, jak może, oraz że przeżywa trudny okres, usiłując utrzymywać niższą wagę. Mąż zgadza się ze zdaniem żony, że jego uwagi są zbędne. Wspólnie dochodzą do wniosku, że razem popracują nad planem sprzyjającym dla Marii. Marcin zapewnia, że będzie w nim wspierać Agatę.
Odwiedź leczenie odwykowe w mieście Warszawa