Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters w drupal_get_feeds() (linia 380 z /home2/medox/domains/asertywnosc.info.pl/public_html/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2344 z /home2/medox/domains/asertywnosc.info.pl/public_html/includes/menu.inc).

Agresja a asertywność

Istnieje różnica między zachowaniem asertywnym oraz agresywnym. Warto również pokrótce przyjrzeć się zachowani nieasertywnemu.Istnieją różnice między psychoterapią w leczeniu alkoholizmu oraz odtrucie alkoholowe warszawa.

Nieasertywna reakcja oznacza, iż nadawca rezygnuje z autoekspresji oraz powstrzymuje się przed okazywaniem uczuć. Osoby, które zachowują się w ten sposób, często czują się zranieni oraz zalęknieni, gdyż pozwalają oni innym, by decydowali za nich. Takie osoby niezwykle rzadko osiągają pożądane cele.
Osoba, która tak bardzo potrzebuje ekspresji, że zachowuje się agresywnie, osiąga swoje cele kosztem innych. Efektem takich sytuacji jest częste wyrażanie uczuć, ale również agresywne zachowania połączone z ranieniem innych. Innymi słowy, skutkiem agresywnego zachowania jest poniżanie odbiorcy. Ponadto odbiorca czuje się zraniony, pozbawiony swoich praw oraz poniżony. W efekcie reaguje on defensywnie. Jego cele w tej sytuacji nie zostają osiągnięte. Co prawda, agresywne zachowanie może pozwolić na zrealizowanie zamierzeń nadawcy, ale może także wywołać zgorzknienie oraz frustracją, która później przerodzi się w chęć zemsty.
Specjaliści, prowadzący treningi asertywności, chętnie dodają do tego modelu jeszcze pośrednią agresją. Zaobserwowali oni, iż znaczna część zachowań agresywnych przybiera formę biernego działania bez konfrontacji. Czasem takie działania są podstępne lub chytre. Innym razem mogą polegać na prostej dwuznaczności. Cechą charakterystyczną tego stylu jest uśmiech, przyjacielskie zachowanie maskujące „wbijanie noża w plecy” lub kopanie pod kimś dołków. Uważam, że takie postępowanie jest formą agresji.
Z kolei właściwe asertywne zachowanie w takiej sytuacji polegałoby na dowartościowaniu nadawcy i uczciwym wyrażeniu uczuć, prowadzącym do osiągnięcia celu. Asertywnej reakcji towarzyszą zwykle pozytywne emocje nawet wtedy, gdy nie uda się zrealizować zamierzeń.
Podobnie jest, gdy spojrzy się na konsekwencje tych trzech reakcji z perspektywy odbiorcy. Nieasertywne zachowanie często wywołuje różnorodne uczucia, zaczynając od sympatii poprzez zmieszanie, a na otwartej pogardzie dla nadawcy kończąc. Także odbiorca może czuć winę lub złość w związku z osiągnięciem celu kosztem nadawcy. Odbiorca agresywnych działań często czuje się zraniony, zaatakowany, poniżony lub sam też reaguje agresywnie. Przeciwnie, zachowanie asertywne podnosi poczucie własnej wartości u obu stron i pozwala na pełną autoekspresję oraz osiągniecie celów.
Podsumowując, nadawca w przypadku nieasertywnego zachowania zostaje zraniony w wyniku samowyrzeczenia. Odbiorcę, a nawet obie strony, może zranić agresywne działanie. W przypadku asertywnego postępowania żadna z osób nie doznaje uszczerbku i prawdopodobnie obie odniosą sukces.
Potrzebne Ci jest farmakologiczne leczenie alkoholizmu?