Asertywność w łóżku

Umiejętność bycia asertywnym to wielka sztuka. Co oznacza asertywność? Na pewno dbałość o siebie i własne potrzeby, ale jednocześnie połączona z dbałością o inne osoby. Troszcząc się o innych możemy mieć sporo radości. Bez takiej troski jest o wiele trudniej układać relacje z innymi osobami. Asertywność realizowana jest na wszystkich poziomach życia - także w życiu prywatnym, a nawet intymnym.
Asertywność pomaga zdobyć szacunek do samego siebie. Bez asertywności nie ma uczuć. Nie można przecież godzić się na wszystko, czego oczekuje od nas partner w intymnych chwilach. Szczególnie wtedy, gdy pewne sprawy nam nie odpowiadają.

Czy mogę powiedzieć "nie"?

Powiedzenie nie jest możliwe. Przecież nie wszyscy lubimy to samo. Jeśli miłość francuska nie sprawia nam przyjemności to najlepiej powiedzieć nie partnerowi – jeśli kocha to zrozumie. Ważny jest sposób oznajmienia tego oraz aura podczas wspólnych chwil. Nie można powiedzieć na dziesiątki różnych sposobów - stanowczo, niegrzecznie, z uzasadnieniem, z uśmiechem. Wszystko zależy od umiejętności danej osoby. Na pewno należy mówić o swoich potrzebach w sposób otwarty i nie ubliżając nikomu. Tylko wtedy nasz partner będzie zadowolony z takiego obrotu spraw. Zalecamy zatem mówienie nie w sposób możliwy do zaakceptowania przez drugą osobę. Nie mówmy z wdziękiem, dając znak, że nie akceptujemy danego zachowania w łóżku, a kochamy tę właśnie osobę. Nie musi być słowem powiedzianym wprost, ale zawsze z dopowiedzeniem dlaczego odmawiamy i co nam nie odpowiada. Nie ma to być przepraszanie i kajanie się, lecz asertywna odmowa. Tylko takie odmawianie ma sens.
Zatem zalecamy asertywność w każdej dziedzinie ludzkiego życia, także w łóżku. To najlepsze rozwiązanie dla każdego człowieka. Polecamy z całego serca jako sposób na bycie i życie we dwoje. Asertywność pomaga w różnych życiowych okolicznościach i jest sposobem na rozwiązanie życiowych problemów. Warto zatem być asertywnym – jednak w sposób nie kolidujący z żadnymi zobowiązaniami i optymalny dla każdego człowieka.